Cupra Formentor: Technologická revoluce v automobilovém světě

Cupra Formentor

Cupra Formentor je prvním samostatným modelem značky Cupra, která se odtrhla od mateřské společnosti Seat. Tento kompaktní SUV přináší do automobilového světa technologickou revoluci a inovace na všech frontách. Své jméno získal podle mysu Formentor na ostrově Mallorca, který je známý svou krásou a jedinečností. Cupra Formentor se tak stává symbolem elegance, exkluzivity a sportovnosti. Jeho premiéra proběhla na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2019 a od té doby si získal srdce mnoha motoristů po celém světě.

Design a vzhled

Cupra Formentor přináší do světa automobilů revoluční design a vzhled. Tento SUV je plný dynamiky a elegance, které ho odlišují od ostatních vozidel na trhu. Své jedinečné rysy získává díky ostrým liniím karoserie, agresivnímu přednímu nárazníku a charakteristickému osvětlení LED technologií. Jeho sportovní vzhled je podtržen širokými blatníky a aerodynamicky tvarovanou zadní částí. Cupra Formentor se tak stává skutečným oku lahodícím vozem, který si zaslouží pozornost na silnicích i ve městě.

Výkon a pohon

Cupra Formentor je vybaven špičkovým výkonem a inovativním pohonem, které přinášejí revoluci do automobilového světa. Tento sportovní SUV je dostupný ve dvou verzích motoru - benzínovém a plug-in hybridním.

Benzínová verze je osazena výkonným 2.0 TSI motorem s výkonem 310 koní, který zrychluje z 0 na 100 km/h za pouhých 4,9 sekundy. Maximální rychlost tohoto modelu dosahuje úctyhodných 250 km/h.

Pro ty, kteří preferují ekologičtější variantu, je tu plug-in hybridní verze Cupra Formentor VZ e-Hybrid. Tento model kombinuje benzinový motor o výkonu 150 koní s elektromotorem o výkonu 115 koní. Dohromady poskytují výkon až 245 koní. Díky tomuto pohonu dokáže Cupra Formentor VZ e-Hybrid najet až 50 kilometrů na čistě elektrickou energii.

Oba modely jsou vybaveny pohonem na přední nápravu nebo volitelně na všechna čtyři kola, což zajišťuje skvělou trakci a stabilitu ve všech podmínkách. Převodovka je automatická se sedmi stupni, která zajišťuje plynulou a rychlou změnu převodových stupňů.

Cupra Formentor je tedy nejen krásným vozem se špičkovým designem, ale také výkonným a ekologickým vozem s inovativními pohonnými jednotkami. Tento automobil je skutečnou technologickou revolucí na trhu SUV vozidel.

Technologické inovace

Cupra Formentor je automobil plný technologických inovací, které ho řadí mezi špičku na trhu. Jedním z hlavních prvků je například adaptivní podvozek, který umožňuje přizpůsobit jízdní režimy a zlepšit tak komfort i sportovní vlastnosti vozu. Dále je zde také systém adaptivního tempomatu, který udržuje bezpečnou vzdálenost od předcházejícího vozidla a snižuje riziko nehod.

Další technologickou inovací je digitální kokpit s vysokým rozlišením, který poskytuje řidiči veškeré potřebné informace na jednom místě. Systém infotainmentu s dotykovou obrazovkou umožňuje snadné ovládání funkcí vozu a propojení s chytrými telefony.

Cupra Formentor také nabízí pokročilé asistenční systémy, jako je například asistent pro jízdu v pruzích, který pomáhá udržet auto ve správném pruhu. Dále tu máme také asistenta pro parkování, který usnadňuje manévrování při parkování.

V neposlední řadě stojí za zmínku i bezdrátové nabíjení mobilních zařízení, které je dostupné ve voze. To umožňuje pohodlné a bezproblémové dobíjení telefonu či jiných zařízení během jízdy.

Cupra Formentor se tak řadí mezi nejmodernější a technologicky nejpokročilejší vozy na trhu. Tyto inovace přinášejí nejen vylepšení komfortu a bezpečnosti, ale také zajišťují jedinečný zážitek z jízdy.

Interiér a pohodlí

Interiér Cupry Formentor je prostorný a elegantní. Při vstupu do vozu si všimnete kvalitního zpracování a použití luxusních materiálů. Sedadla jsou ergonomicky tvarovaná a pohodlná, s možností elektrického nastavení. Vozidlo nabízí dostatek místa jak pro posádku, tak i pro zavazadla, díky objemu kufru 450 litrů.

V interiéru najdeme také moderní technologické prvky, jako je digitální přístrojový panel s možností personalizace informací o jízdě. Centrálním prvkem je dotykový displej infotainment systému s funkcemi navigace, připojením k internetu a propojením s chytrými telefony pomocí Apple CarPlay nebo Android Auto.

Kromě toho je Cupra Formentor vybavena pokročilými asistenčními systémy, jako je adaptivní tempomat, rozpoznávání dopravních značek nebo asistent pro udržování jízdního pruhu. Pro zvýšení komfortu přispívají také vyhřívání sedadel, bezklíčový vstup nebo automatická klimatizace.

Celkově lze říci, že interiér Cupry Formentor nabídne svým cestujícím nejenom pohodlí a prostornost, ale také moderní technologické prvky, které zajišťují příjemnou a bezpečnou jízdu.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnost je v automobilovém světě prioritou a Cupra Formentor na tom není jinak. Tento vůz je vybaven širokou škálou bezpečnostních prvků, které mají za cíl maximalizovat ochranu posádky i ostatních účastníků silničního provozu.

Jedním z hlavních bezpečnostních prvků je asistenční systém pro udržování jízdního pruhu, který monitoruje polohu vozidla na silnici a upozorňuje řidiče na případné odchýlení z jeho středu. Pokud se řidič nedokáže vrátit do správného pruhu, systém může aktivovat brzdy nebo upravit směr jízdy.

Dalším důležitým bezpečnostním prvkem je adaptivní tempomat s funkcí stop & go. Tento systém udržuje konstantní rychlost a vzdálenost od vozidla před ním. Pokud se před vozidlem zpomaluje nebo zastavuje, adaptivní tempomat automaticky snižuje rychlost nebo dokonce zcela zastavuje auto a poté ho opět rozjede.

Cupra Formentor také disponuje pokročilým systémem nouzového brzdění, který dokáže detekovat překážky na silnici a v případě nebezpečí automaticky zastavit vozidlo. Tento systém může výrazně snížit riziko kolize a minimalizovat její následky.

Kromě těchto bezpečnostních prvků je Cupra Formentor vybavena také airbagy pro řidiče a spolujezdce, bočními airbagy, airbagy pro hlavu a opěrkami hlavy s protinárazovými ochrannými systémy. Dále je zde také systém detekce únavy řidiče, který monitoruje jeho chování za volantem a varuje ho před možnou únava.

Cupra Formentor se tedy může pyšnit širokou paletou bezpečnostních prvků, které mají za cíl maximalizovat ochranu posádky i ostatních účastníků silničního provozu. S tímto vozem se můžete cítit bezpečně jak na dlouhých cestách, tak i ve městském provozu.

Cena a dostupnost

Cena a dostupnost Cupra Formentor jsou zajímavými faktory pro potenciální zájemce o tento vůz. Základní verze Cupra Formentor je k dispozici za cenu od 869 900 Kč, což je konkurenceschopná cena ve srovnání s jinými vozy této třídy. Samozřejmě, cena se může lišit v závislosti na vybraných přídavných funkcích a výbavě.

Cupra Formentor je dostupný u autorizovaných prodejců značky Cupra po celé České republice. Prodejci nabízejí různé finanční možnosti, včetně leasingu a splátek, které umožňují snadnější přístup k tomuto exkluzivnímu vozidlu.

Díky své popularitě a inovativnímu designu lze očekávat, že poptávka po Cupra Formentor bude vysoká. Je proto doporučeno kontaktovat autorizovaného prodejce co nejdříve, aby si zákazníci zajistili svou rezervaci a zajištění dodací lhůty.

Celkově lze říci, že Cena a dostupnost Cupra Formentor jsou dobře vyvážené s ohledem na technologické inovace, výkon a luxus, které tento automobil nabízí. Je to skvělá volba pro ty, kteří hledají sportovní SUV s prvotřídním výkonem a moderním designem za konkurenceschopnou cenu.

Cupra Formentor je skutečnou technologickou revolucí v automobilovém světě. Jeho inovativní design a výkon jsou doplněny o špičkové technologické prvky, které zajišťují nejen bezpečnost, ale také komfort a pohodlí pro posádku.

Díky pokročilým systémům asistence řidiče je jízda s Formentorem nejen bezpečná, ale také snadná. Systém adaptivního tempomatu udržuje konstantní rychlost a vzdálenost od vozidla před vámi, zatímco systém rozpoznávání chodců a cyklistů vás upozorní na potenciální nebezpečí.

Interiér vozu je navržen s důrazem na pohodlí a luxus. Kvalitní materiály a ergonomicky tvarované sedadla zajišťují příjemné prostředí pro každou jízdu. Multifunkční dotykový displej umožňuje snadné ovládání funkcí vozu.

Cena Cupra Formentor se pohybuje ve vyšší cenové kategorii, avšak za tyto peníze dostanete opravdu kvalitní vůz s nejmodernějšími technologiemi. Dostupnost vozu je postupně rozšiřována do celého světa, takže si jej může pořídit stále více zájemců.

Celkově lze říci, že Cupra Formentor přináší do automobilového světa novou úroveň technologických inovací. Je to vůz, který kombinuje výkon, design a komfort s nejmodernějšími bezpečnostními prvky. Pokud hledáte revoluční automobil, který vás nadchne na každém kilometru, je Cupra Formentor tou správnou volbou.

Publikováno: 06. 02. 2024

Kategorie: technologie

Autor: Petr Kovařík

Tagy: cupra formentor | automobil